Informacje pokonferencyjne

 

Można uznać, że tegoroczna, 12 edycja konferencji odbyła się spontanicznie, a wręcz nagle. Po odbytych rozmowach, możemy ocenić - spotkanie okazało się być niezbędne.
Reagowaliśmy na otaczającą nas rzeczywistość i do niej musieliśmy się dostosować. W 2020, z wiadomych względów, konferencja nie mogła dojść do skutku. COVID-19 rozpanoszył się na dobre i zawładną naszą codziennością. Wiedzieliśmy, że w tym roku, organizacja konferencji ośrodków narciarskich jest konieczna z dwóch powodów:
1. nasze środowisko chciało się spotkać, czuliśmy przesyt wydarzeń online - w naszej pracy i między sobą, jesteśmy nastawieni na personalną interakcję,
2. jako branża, musieliśmy wspólnie podjąć decyzję co robimy, żeby nie powtórzył się scenariusz poprzedniej zimy.
Wiosną, po bardzo trudnej dla nas zimie, zaplanowanie tak dużego przedsięwzięcia w zwyczajowym dla konferencji PSNiT terminie było z powodów formalnych nie możliwe - trudno było przewidzieć jakie rząd wprowadzi limity na wydarzenia i czy w ogóle będą one możliwe. Lato, to nie czas na takiego typu spotkania, zatem ostatni dzwonek to wczesna jesień, tym bardziej, że tematyka konferencji była skrojona w ten sposób, żebyśmy otrzymali argumenty za otwarciem branży zimą, a jednocześnie zastanowili się nad planem działań i rozpoczęciem rozmów z rządem tuż po konferencji, jeszcze we wrześniu. 
Chcielibyśmy na chwilę zatrzymać się i podziękować za frekwencję. Trudno było tym razem przewidzieć, w tym nieprzewidywalnym czasie, czy będziemy mogli spotkać się w zwyczajowo dużym gronie. Zarejestrowało się i przybyło na konferencję 119 osób, które reprezentowały 54 ośrodki narciarskie, 15 firm infrastruktury narciarskiej i 19 samorządów, instytucji i placówek naukowych. W części targowej zaprezentowało się 15 firm. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za obecność! Bez Was, to wydarzenie nie miałoby sensu bytu. 
Konferencja była kontynuacją wątków poruszanych w naszej konferencji prasowej z marca tego roku. Z jednej strony chcieliśmy wskazać argumenty za innym spojrzeniem na naszą branżę w kontekście COVID-19, jak i to, że branża narciarska nie widzi innej alternatywy jak otwarcie stacji nadchodzącej zimy. 
Stąd też w pierwszym dniu konferencji mogliśmy usłyszeć wskazówki od naszych Fińskich kolegów co zrobić, aby bez żadnych przerw przejeździć cały sezon zimowy. U nich nie dosyć, że sezon się odbył, nie odnotowano znacznych zaskarżeń w ośrodkach narciarskich. Na bieżąco współpracowali z norweskim Ministerstwem Zdrowia. Pokazaliśmy również stronę ekspercką - naukowcy z AGH przedstawili badania dotyczące znikomej możliwości zarażenia się COVID-19 w gondoli czy na krześle. Mamy już dwa koronne argumenty - nie dosyć, że naukowcy mówią: ośrodki są bezpieczne, to jeszcze doświadczenia Skandynawii i Szwajcarii z poprzedniej zimy, mówią dokładnie to samo. 


Poranek drugiego dnia konferencji odeszliśmy nieco od "covidowych" debat, aby oddać pola równie ważnym zagadnieniom technicznym. Duża część zadań ośrodków narciarskich to utrzymanie bezpieczeństwa urządzeń technicznych. Stąd też wracamy do bezpośredniego dialogu z Transportowym Dozorem Technicznym. Po wykładach, kierownicy techniczni ośrodków mieli okazję zadać bezpośrednie pytania TDT. Jak uzgodniliśmy z dyrektorem Janem Urbanowiczem będzie to stały punkt konferencji.
Na liczne prośby ośrodków narciarskich, poprosiliśmy znaną kancelarię adwokacją z Krakowa - SPCG o opinię prawną dotyczącą ewentualnego procesu przeciw Skarbowi Państwa. Ta decyzja była spowodowana niejednoznaczną sytuacją prawną wprowadzonych przez rząd aktów prawnych, które miały regulować obostrzenia covidowe, które miały kolosalny wpływ również na branżę narciarską. Wystąpienie Panów Mecenasów dr Myszogląda i Rajchela ma pomóc branży narciarskiej o ostatecznej decyzji dotyczącej batalii odszkodowawczej. Wkrótce zapadną decyzje w tej kwestii.
Ważnym punktem w planie konferencji było wystąpienie profesora Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii. Chcieliśmy upewnić się, że zebrane przez nas badania i informacje dotyczące działania stacji w trakcie pandemii są zgodne z tym co mówią naukowcy. Mieliśmy też okazje wprost zadać wirusologowi pytania i tym samym określić kolejne etapy działań, abyśmy zmierzali do bezpiecznego otwarcia ośrodków dla narciarzy i snowbordzistów w nadchodzącym sezonie zimowym 21/22. 
Kolejną pozycją konferencyjną był panel dyskusyjny z samorządowcami. Szczególnie w pandemicznym czasie widzimy jak ważna jest współpraca, stąd deklaracja wspólnych działań z Samorządami Gmin Górskich jest niesłychanie cenna i konieczna.
Zwieńczeniem konferencji i postawieniem kropki nad "i", nie tylko w przenośni, było wystąpienie Camillii Sylling Clausen - dyrektora generalnego Stowarzyszenia Norweskich Ośrodków Narciarskich i Miejsc w Górach. Zobaczyliśmy totalną przepaść nad sposobem prowadzenia dialogu z polskim Ministerstwem Zdrowia i Sanepidem a norweskim w kontekście przygotowań do zimy. Na pewno skorzystamy z propozycji pomocy w dialogu z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, którzy są kluczowi w decyzjach dotyczących naszej branży. Marzymy o takiej sytuacji jaką mają nasi skandynawscy przyjaciele - rozmowa, dialog i wspólne decyzje z rządem. Jak widać po roku działalności stacji w pandemii - im się udało!
Teraz, czeka nas praca nad wypełnieniem postanowień konferencyjnych - najważniejsza jest spełniona polska zima, czyli bezwzględne otwarcie ośrodków narciarskich tej zimy.